اجرای سوله – نصب پرلین (لاپه) و استرات ۱ - سوله سازی|ساخت سوله|سوله سبک
690
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-690,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

اجرای سوله – نصب پرلین (لاپه) و استرات ۱

توانایی ساختمان قاب فولادی برای عملکرد مناسب و کافی بستگی به اندرکنش خوب بین اعضای سازه‌ای ثانویه و روکش سوله داشته و برای این تعامل بسیار مهم است که در اجرای سوله نصب و راه اندازی صحیح پرلین یا لاپه و استرات جانبی است.

تحویل به سایت

پرلین یا لاپه و استرات جانبی به طور معمول در تریلی‌های تقریبا ۱۶ متر طول و چرخشی معمولی ۱۹ متر به سایت پروژه تحویل داده می‌شود. این وسایل نقلیه نیاز به دسترسی آسان به سایت (که اغلب در مسافت های متداول در مناطق شهری) و مناطق بارگیری و باربرداری مناسب نیاز دارند. بسته به ماهیت سایت و اندازه ساختمان، تدارکات این عملیات ممکن است مستلزم برنامه ریزی دقیق باشد تا اطمینان حاصل شود که قطعات به مکان صحیح در سایت تحویل داده می شود بدون اینکه در دیگر فعالیت های سایت تأثیر بگذارد. این برنامه ریزی و هرگونه عملیات مربوطه معمولا مسئولیت پیمانکار اصلی می باشد. با این حال، پیمانکار فولاد باید اطمینان حاصل کند که ترتیبات با توجه به مقصد نهایی اسکلت فلزی در ساختمان و نیاز به نصب اسکلت در محل مناسب است.

بازرسی اجرای سوله

قبل از بارگیری، بسته بندی باید با توجه به اسناد مرتبط، که به نوبه خود باید در برابر نقشه ها و مشخصات مورد بررسی قرار گیرد، بررسی شود. باید مراقب باشید که اجزاء مشابه را تشخیص دهید، به عنوان مثال اعضا با همان عمق ساخته شده از گیج‌های مختلف از فولاد. برای اجتناب از سردرگمی، تمام اجزاء باید برچسب گذاری و یا به وضوح مشخص شده و، در صورت امکان، اندازه های مختلف جدا انبار شوند. (در حالت ایده آل، با تعیین مشخصات اجزاء استاندارد، باید در مرحله طراحی با استفاده از مشخصه های اجتناب شود، حتی اگر این به معنی افزایش کوچک وزن کلی فولاد باشد). در این زمان باید یک بازرسی بصری انجام شود تا اطمینان حاصل شود که در طول حمل و نقل هیچ آسیبی ندیده است.

باراندازی

پرلین‌‌ها و استرات‌های جانبی به طور معمول توسط جرثقیل تخلیه می شود. این عمل جابجایی باید مطابق با مقررات ایمنی مناسب انجام شود و باید توسط یک شخص با صلاحیت نظارت شود. برای کاهش خطر آسیب در طول بالا بردن قطعات، باید فقط کابل محافظت شده زنجیره ای یا مصنوعی استفاده شود. اینها باید به گونه ای باشد تا بتواند حمایت کافی و جلوگیری از سقوط بیش از حد در طول نصب را ایجاد کند. گاهی اوقات ممکن است اعضای سبک تر با دست برداشته شوند اما کارکنان باید توصیه های مقررات را رعایت کنند تا از آسیب دیدن جلوگیری شود.

توجه داشته باشید:

تحت هیچ شرایطی نباید پرلین یا لاپه یا استارات‌های جانبی را کج انداخت. هر زمان که امکان دارد، قطعات ثانویه باید در زمان نصب تحویل داده شود. با این حال، احتمال دارد که حداقل برخی از اجزاء را انبار کنید، حتی اگر فقط برای یک مدت کوتاه باشد. محل انبار مناسب باید در نزدیکی ساختمان ابنار شود، اما در هر جاده دسترسی یا دیگر مناطق بسیار محفوظ که ممکن است در معرض خطر آسیب رسیدن به قطعات یا وسایل نقلیه قرار بگیرد، انبار نشود. تمام ورقهای اسکلت فلزی باید روی بلوک های چوبی یا بتنی قرار داده شود تا از زمین جدا شود و اجازه دهد که کابل‌ها بدون آسیب رساندن برداشته شوند و دوباره برای باربرداری متصل شوند.

نصب اسلکت، اجرای سوله و اجزای ثانویه

پرلین و استرات‌های جانبی به طور معمول توسط پیمانکار فولاد در همان زمان یا بلافاصله بعد از نصب قاب فولادی گرم نورد نصب می شود. دنباله نصب دقیق باید توسط پیمانکار فولاد تعیین شود تا با نیازهای خاص ساختمان سازگار باشد و با دیگر فعالیت های ساختمانی سازگار باشد. در تعیین ترتیب پیروی، فاکتور حاکم بر نیاز به محدود کردن رفترها و ستون ها خواهد بود، زیرا سازه قادر نخواهد بود تا بارگذاری کامل را تا زمانیکه اجزای ثانوی به طور کامل نصب نشوند، پشتیبانی کند. به همین علت، به ویژه در ساختمان های بزرگ، غیرممکن است که نصب و راه اندازی تجهیزات ثانویه قبل از تکمیل اسکلت اصلی آغاز شود. عدم وجود مهارها در شرایط موقت باید در هنگام ارزیابی قابلیت قاب برای حمل بارهای نصب اسکلت مورد توجه قرار گیرد.

نصب ریل های استرات در ناحیه جانبی سوله

شکل ۱ – نصب ریل های استرات در ناحیه جانبی سوله

نصب و راه اندازی پرلین‌ها در اجرای سوله  باید با پلت فرم‌های جرثقیل‌های متحرک انجام شود، همانطور که در شکل ۱ نشان داده شده است،  اعضای با جرثقیل، به طور مستقیم از پشت کامیون تحویل یا از محل انبار آن بر روی زمین حمل می‌شوند. این روش کار به اجتناب از جمع شدن پرلین‌ها بر روی تیرهای رفتر بدون مهاربندی جلوگیری کرده و کمک به یک سیستم ایمن کار برای کارکنان پیمانکار فولاد است. هر یک از اجزای سقف که نیاز به استفاده از پلت فرم های جرثقیل متحرک را دارد، باید در این زمان نیز نصب شود، زیرا این وسیله دسترسی به محض اینکه تورهای ایمنی برای عملیات روکش نصب می شوند، از کار خارج می‌شوند. این تورها تا زمانی که سقف وضعیت “غیر شکننده” به دست آورده است، باقی می‌ماند

بدون نظر

ارسال دیدگاه